Poštovani predsedniče Macron,
Želimo da vam čestitamo na ponovnom izboru! Vaša pobeda dolazi u važnom trenutku za Francusku, Evropu i svet. Dok ćete u narednim mesecima i godinama s pravom biti zaokupljeni brigama i dobrobiti građana Francuske, oči sveta su ponovo uprte u Francusku da vodi svet u ovim teškim vremenima.
Dijalog o liberalizaciji viznog režima za Kosovo ušao je u svoju 10. godinu. Kao takav, proces vizne liberalizacije za Kosovo traje duže od procesa vizne liberalizacije SVIH zemalja Zapadnog Balkana zajedno, a zatim pomnožen sa dva. Ili drugačije rečeno, celi proces pristupanja Hrvatske od statusa kandidata do punopravnog članstva trajao je manje od procesa vizne liberalizacije za Kosovo.
Od samog početka proces vizne liberalizacije za Kosovo bio je težak. U početku, molba Kosova za pokretanje dijaloga o viznoj liberalizaciji bila je odlučno odbijena. Kosovo je sa očajem gledalo kako se građani svih zemalja zapadnog Balkana raduju svom pravu da se slobodno kreću širom EU. A kada je 2012. godine konačno došao trenutak da se pokrene proces vizne liberalizacije, Kosovu je uručena mapa puta za viznu liberalizaciju sa dvostruko više kriterijuma od drugih zemalja Zapadnog Balkana. Uprkos tome, Kosovo je u narednih šest godina ispunilo sve kriterijume za viznu liberalizaciju. To je formalno potvrđeno u julu 2018. godine, a potom više puta od strane Evropske komisije i Evropskog parlamenta. Kontinuirani pozivi Savetu EU da okonča izolaciju Kosova bili su bezuspešni.
Priča o bledim obećanjima o viznoj liberalizaciji EU suprotstavljena je demokratskom procvatu Kosova. Prošle godine Kosovo je ponovo potvrdilo svoju demokratsku zrelost primernim izborima i glatkom tranzicijom vlasti. Od tada, Kosovo ostvaruje stabilan napredak na svim frontovima. Napore Kosova u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala primetio je Transparency International. U svom poslednjem izveštaju, Kosovo je ostvarilo najveći istorijski godišnji napredak. Po istom principu, Kosovo je ostvarilo najveći istorijski godišnji napredak, i najviši rang ikada, u kvalitetu svoje demokratije, prema poslednjem izveštaju Freedom House-a. U tom svetlu, nije bilo iznenađenje kada su pre nekoliko dana Reporteri bez granica zabeležili najviši rang Kosova u poslednjih deset godina. Ukratko, Kosovo je danas slobodnije, demokratskije i to više nego ikada ranije. I to je delom razlog zašto je Kosovo prošle godine zabeležilo drugi najmanji broj tražilaca azila od svih zemalja Zapadnog Balkana u EU, prema Eurostatu.
Kosovo je mala zemlja, ali uprkos svojoj geografskoj minuskuli, Kosovo se okupilo i podržalo savezničke globalne mirovne napore. Prošle godine Kosovo je primilo više od 1.300 evakuisanih Avganistanaca, pokazujući ne samo solidarnost sa izbeglicama, već i dugoročnu posvećenost Kosova NATO-u. Kosovo je u potpunosti uskladilo svoju spoljnu politiku EU sa sankcijama Rusiji i pokazalo spremnost da primi 5.000 ukrajinskih izbeglica, dok je već počelo da prima ukrajinske novinare. Kosovsko civilno društvo nastavlja da promoviše vrednosti EU na dnevnoj bazi i koristi perspektivu EU kao jedini put za izgradnju demokratskog društva. Isto važi i za građane Kosova, pošto EU i dalje uživa skoro apsolutnu podršku stanovništva Kosova, sa skoro 94% stope odobravanja. Ovo je jasan znak posvećenosti EU integracijama, standardima i vrednostima svih segmenata kosovskog društva.
Kako se kosovske institucije i dalje suočavaju sa značajnim društvenim, ekonomskim i političkim izazovima, mi u civilnom društvu nastavljamo da smatramo našu vladu odgovornom. Očekujemo od državnih institucija da udvostruče svoje napore na našem putu ka pridruživanju EU, za dobrobit svih građana Kosova. Ipak, da bismo osnažili da koristimo perspektivu EU kao kredibilan okvir koji bi potaknuo buduće reforme, potrebna nam je kredibilna Unija koja poštuje svoja obećanja.
Slobodno kretanje ljudi je osnovno ljudsko pravo i promoviše socio-ekonomski razvoj. Patnje iz ovog geta nesrazmerno su usmerene na obične građane, mlade i studente, aktiviste civilnog društva, poslovnu zajednicu, kao i one kojima je potrebno lečenje u zemljama EU. Nastavak izolacije samo će podstaći obične građane da pronađu alternativne rute za putovanje iz legitimnih razloga, a te rute su često ilegalne, skupe i opasne.
Budući da je od Evropske komisije zatraženo da pripremi zvanična mišljenja o spremnosti Ukrajine, Moldavije i Gruzije da započnu proces članstva u EU, očekuje se da će Savet EU na junskom sastanku raspravljati o njihovom zahtevu. Svim srcem pozdravljamo ove napore! Istovremeno, pozivamo EU da prepozna važnost Zapadnog Balkana kao ključnog dela evropske sigurnosne arhitekture, s obzirom na napore Rusije da podupire kontinuiranu konsolidaciju demokratskog napretka i evroatlantske integracije regiona. Odobrenje vizne liberalizacije za Kosovo i otvaranje pristupnih pregovora za Albaniju i Severnu Makedoniju trebalo bi da budu polazna tačka ove rasprave.
U tom svetlu, pozivamo francusko predsedavanje Savetom EU da učvrsti otisak Unije na Zapadnom Balkanu. „Francuska ne može biti Francuska bez veličine“, rekao je Šarl de Gol. A vreme za veličinu nikada nije bilo pravednije. Stoga pozivamo Francusku da uvede evropsko proširenje u novu eru, otvaranjem pristupnih pregovora za Albaniju i Severnu Makedoniju i okončanje izolacije građana Kosova. Radujemo se junskom samitu Zapadnog Balkana u Parizu i nadamo se da to može biti blistavi trenutak za EU perspektivu regiona.
S poštovanjem,
VERZIJA PISMA NA FRANCUSKOM JEZIKU